Inwestowanie - 6 podstawowych zasad

23.11.2017

Lokaty do tej pory były ulubionym sposobem Polaków oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Wiele osób, które odłożyło trochę kapitału, chciałoby w bardziej efektywny sposób go pomnażać. Jednak brak wiedzy i podstawowych zasad działania skutecznie powstrzymuje potencjalnych inwestorów przez podjęciem milowego kroku, jakim jest inwestowanie. W kilku prostych zasadach przestawiamy więc jak powinniśmy rozpocząć przygodę z inwestowaniem i jakich błędów powinniśmy unikać.

6 podstawowych zasad inwestowania

1. Cel

Decydując się na inwestowanie pieniędzy powinniśmy przede wszystkim określić swój cel. Już na początku musimy wiedzieć na co odkładamy nasz kapitał i czy głównym zamiarem jest ochrona środków, uzyskanie dochodów, czy też ich pomnażanie. Od ustalonego przez nas celu zależy wiele strategicznych czynników, takich jak m. in. czas inwestycji, wysokość wpłat, czy wybierane przez nas klasy aktywów.

2. Wybór najlepszego momentu

Przewidywanie momentów zwrotnych na rynku to spore wyzwanie. Przywiązując przesadną uwagę do bieżącej sytuacji giełdowej skazujemy się na bezcelowe odkładanie decyzji, co może spowodować zmniejszenie potencjału oszczędnościowego. Jeśli nie jesteśmy pewni czy czas jest odpowiedni, możemy zacząć systematycznie inwestować mniejsze kwoty. Dzięki temu eliminujemy konieczność ciągłego śledzenia rynku oraz skorzystamy z mechanizmu uśrednienia cen jednostek inwestycyjnych. Dodatkowo zapewnimy sobie spójne i zdyscyplinowane podejście do inwestowania, co przekłada się na wyższe zyski.

3. Dywersyfikacja

Znane powiedzenie guru biznesu Warrena Buffeta mówi: „Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka”. Dywersyfikacja zmniejsza ryzyko i umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału rynku. Warto jednak pamiętać, że sama dywersyfikacja nie jest jeszcze gwarantem sukcesu. W czasach kryzysu korelacja między klasami aktywów rośnie, więc nawet dobrze zdywersyfikowany portfel może pokazać ujemne wyniki.

4. Strategia

Inwestowanie to rozgrywka, w której przydaje się zarówno intuicja, jak i wiedza.  Przed każdą decyzją inwestycyjną, należy zdobyć wiedzę o aktywach. Porozmawiaj ze swoim doradcą finansowym, by uzyskać jak najwięcej informacji o wybranych instrumentach inwestycyjnych, przewidywanych zyskach oraz ponoszonym ryzyku. Pamiętaj, że dla jednorazowej inwestycji oraz systematycznego inwestowania należy ustalić odmienne strategie.

5. Obserwuj

Staraj się być dobrze poinformowany. Nie skupiaj się wyłącznie na doniesieniach giełdowych i ekonomicznych. Przyglądaj się temu co ciekawego dzieje się w branży, rozmawiaj o nowych możliwościach ze znajomymi i swoim doradcą.

6. Nie panikuj

Emocje to największy wróg pieniędzy. Optymalna decyzja wymaga opanowania emocji związanych z inwestowaniem. Aby uchronić się przed podejmowaniem decyzji pod wpływem chwili, powinniśmy ustalić własne zasady postępowania i co najważniejsze – trzymać się ich. Pamiętaj, że rynek bywa zmienny, zmiany na nim zachodzą jak w kalejdoskopie, ale w długim okresie dąży do równowagi.


Potrzebujesz porady?
Infolinia 800 004 444 Pn. – Pt.: 08.30 – 16.30CZ PL